Impreza integracyjna „Spotkanie Przyjaciół” – Uroczystość odsłonięcia tablic Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

W dniu 24 maja 2024r. o godz. 9.30 na rynku w Wieruszowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, których organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie oraz Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”. Do Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, zawierającej już 20 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski, dołączyli kolejni wybitni sportowcy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością tj.:

Urszula Kielan– Polska lekkoatletka, która w roku 1980 podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Moskwie zdobyła srebrny medal w skoku wzwyż. Ponadto wielokrotna medalistka Halowych Mistrzostw Europy (srebro w 1979r. oraz trzykrotnie brązowy medal 1978, 1980, 1981), dwukrotna mistrzyni kraju na otwartym stadionie (1978, 1980) oraz trzykrotna mistrzyni w hali (1978, 1979, 1981). 14 grudnia 1999 roku została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Tomasz Hamerlak -polski niepełnosprawny sportowiec jeżdżący na wózku, który w roku 2004 podczas Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach zdobył brązowy medal w maratonie w klasie T54. Ponadto wielokrotny uczestnik Mistrzostw Świata, gdzie w 2002 roku we Francji zdobył brązowy medal na dystansie 5000m, niejednokrotny medalista  Mistrzostw Europy, wysokie osiągnięcia w Mistrzostwach Polski. W 2005 roku zdobył tytuł Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Roku według plebiscytu Przeglądu Sportowego.

 

Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów flagowych młodzieży reprezentującej klub sportowy UMLKS Start Wieruszów oraz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładu Aktywności Zawodowej. Honorowym Gościom podczas wydarzenia towarzyszyli Pan Janusz Trzepizur–  polski lekkoatleta, skoczek wzwyż, przedsiębiorca i samorządowiec, srebrny medalista Mistrzostw Europy w skoku wzwyż oraz Pani Joanna Reda– wielokrotna medalistka Polski i Europy w tańcu na wózku inwalidzkim, a także organizatorzy przedsięwzięcia: Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie – Pani Henryka Sokołowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie – Pan Maciej Baciński oraz Burmistrz Wieruszowa Pan Rafał Przybył, który powitał wszystkich uczestniczących w uroczystości. Następnie zaproszeni na uroczystość sportowcy odsłonili  tablice wmurowane w płytę Rynku i złożyli na swoich zdjęciach  pamiątkowe autografy. W tym roku, podobnie jak i w latach poprzednich, nie zabrakło wzruszeń, wspomnień i anegdot związanych z upamiętnionymi sportowcami.

Aleja sukcesywnie się powiększa. Od teraz na Rynku znajdują się już 22 tablice medalistów Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich

Uczestnicy w barwnym i radosnym korowodzie z Rynku ulicami miasta udali się na stadion, gdzie odbył się integracyjny symboliczny bieg 400 m po bieżni – bez pomiaru czasu, ale za to z medalami, których honorowali goście na czele z posłami, samorządowcami, dyrektorami instytucji i przedstawicielami wielu organizacji. Następnie na boisku sportowym odbywały się konkurencje sportowo-rekreacyjne, w których brały udział osoby z niepełnosprawnością m.in. w przeciąganiu liny, skoku w miejscu, slalomie, rzucie do celu, czy wyścigu na wózkach. Ponadto dla wszystkich przewidziano: malowanie twarzy, balony, bańki mydlane, zamek dmuchany, przejazd meleksem, fotobudka, pokaz podstawowej tresury psa, karaoke, a także stoiska wystawiennicze oraz koło fortuny z nagrodami.

Całość uświetniły występy odnoszących sukcesy w Ogólnopolskich Turniejach tancerzy reprezentujących Studio Tańca „RETRO” z Kępna, a także taniec na wózku inwalidzkim wcześniej wspominanej Pani Joanny Redy. Wózek jej jednak nie ogranicza, bo pasją Pani Joanny jest taniec, a marzeniem aby stał się dyscypliną Paraolimpijską.

Wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystości dziękujemy za zrozumienie idei oraz za wspólnie spędzony czas.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy samorządom, klubom, organizacjom, instytucjom, mediom lokalnym za patronat bez wsparcia których organizacja imprezy byłaby niemożliwa: Gmina Wieruszów, Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Radni Rady Miejskiej w Wieruszowie i Rady Powiatu Wieruszowskiego, Szkoły z terenu Gminy Wieruszów, Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna „Green Service” w Wieruszowie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, Klub Senior+ w Wieruszowie, Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wieruszowie, UMLKS Start Wieruszów oraz Studio Tańca „RETRO” z Kępna.