Impreza integracyjna „Spotkanie Przyjaciół” – Uroczystość odsłonięcia tablic Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

W dniu 17.09.2022 r. o godz. 11.00 na Rynku w Wieruszowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Do Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, zawierającej już 16 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski, których osiągnięcia zostały przypomniane poprzez piękną wystawę przygotowaną przez pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. W.S. Reymonta w Wieruszowie dołączyli kolejni wybitni sportowcy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością tj.:

Lucyna Kornobys – para olimpijka, srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w pchnięciu kulą w 2016 w RIO de Janeiro oraz srebrna medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Zawodniczka Kadry Narodowej w Lekkoatletyce osób niepełnosprawnych od 2009 roku. Do tego wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, cyklów Grand Prix oraz Meetingów LA. Wiele swoich medali oddała na licytacje wspierając potrzebujących.

Bartłomiej Bonk – olimpijczyk, polski medalista – sztangista, medalista srebrnego medalu na Igrzyskach  Olimpijskich w Londynie w 2012r.  Wychowanek klubu MLKS Krajna Sępólno Krajeńskie. Sześciokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski seniorów, w tym trzykrotnie w kategorii 94 kg i trzykrotnie w kategorii 105 kg. Bartłomiej Bonk zdobywał dla Polski medale z Igrzysk, Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Świata.

Aleja sukcesywnie się powiększa. Od teraz na Rynku znajduje się już 18 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski. Więcej na temat przybliżonych sylwetek osób związanych z ruchem olimpijskim można znaleźć w publikacji  „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924- Rio 2016”, w której opisana została również jako Pierwsza w Polsce nasza Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków.

Dalsza część imprezy rozpoczęła się jak co roku barwnym korowodem z Rynku na Stadion GOSiT, gdzie odbył się symboliczny bieg 400 m po bieżni. Każdy uczestnik po przebiegnięciu otrzymał pamiątkowy medal. Następnie w hali namiotowej odbywały się konkurencje sportowe, w których brali udział dzieci, młodzież i dorośli z niepełnosprawnością z terenu powiatu wieruszowskiego. Zawodnicy uczestniczyli w różnych konkurencjach m.in. skoku w dal z miejsca, torze przeszkód itp. za co zostali uhonorowani nagrodami indywidualnymi i pucharami. Nie zabrakło również występów artystycznych, które uświetniły organizowane wydarzenie.

Zapraszamy do filmiku z tego wydarzenia: