„Sztafeta Pokoju”

W dniu 5 września 2021 r. zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w „Sztafecie Pokoju”, organizowanej przez Gminę Wieruszów, Gminę Bolesławiec, Gminę Byczyna, Gminę Łęka Opatowska, Gminę Doruchów, Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie oraz Spółdzielnię Socjalną Green Service. Mamy nadzieję, iż regulacje związane z epidemią umożliwią nam zorganizować to wydarzenie we wskazanym terminie.

Rowerowa „Sztafeta Pokoju” organizowana jest celem upamiętnienia 82. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Planujemy, aby start sztafety nastąpił o godz. 9:30, a miejscem rozpoczęcia był Cmentarz komunalny w Byczynie. Meta usytuowana będzie przy Pomniku ku czci mieszkańców zamordowanych podczas II Wojny Światowej w Torzeńcu.

Celem rajdu jest oprócz upamiętnienia 82. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej, uczczenie lokalnych miejsc pamięci, które są szczególnie ważne dla lokalnej i narodowej tożsamości. Sam rajd przebiegać będzie przez w/w Gminy, a tym samym jego trasa rozciągać się będzie przez 3 województwa tj. łódzkie, wielkopolskie i opolskie. Łączny dystans trasy wynosi ok. 62 km, trasa pokonywana będzie na rowerach. Na całej długości trasy uczczonych zostanie czternaście lokalnych miejsc pamięci, które szczegółowo zostały zaprezentowane na mapie.

Powyższy rajd ma charakter symboliczny, bez pomiaru czasu i klasyfikacji. Każdy uczestnik wystartuje w kamizelce technicznej otrzymanej od organizatora. Ponadto dla każdego przewidziano pamiątkowe medale.

Pragniemy, aby „Sztafeta Pokoju” na stałe wpisała się w kalendarium wydarzeń sportowych i kulturalnych, upamiętniających ważne wydarzenia dla lokalnej społeczności, przyczyniając się do popularyzacji jazdy na rowerze, jako najzdrowszej formy ruchu, przy jednoznacznym ukazaniu historii lokalnych miejsc pamięci, a tym samym przekazaniu wartości i symboli kształtujących lokalne społeczności.

Serdecznie zapraszamy.

REGULAMIN Sztafeta Pokoju (pdf)

Program minutowy (pdf)

Deklaracja uczestnictwa (pdf)