Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

Pierwsza w Polsce Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków otwarta została 23 października 2015r. w Gminie Wieruszów. Wieruszów jest bardzo aktywny na polu współpracy osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnością. Idea nadania nazwy centralnemu miejscu miasta- wieruszowskiemu rynkowi Placu Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zrodziła się podczas spotkania burmistrza Wieruszowa- Rafała Przybyła i Marcina Ryszki – trzykrotnego mistrza świata w pływaniu na Mistrzostwach Świata w Pływaniu Osób Niewidomych IBSA 2011 w Antalya, brązowego medalisty Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Berlinie 2011r. uczestnika igrzysk paraolimpijskich w Pekinie 2008 i Londynie 2012, którzy podjęli współpracę w celu wspierania i promowania sportu osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych.

W naszej Gminie działają organizacje aktywizujące osoby z niepełnosprawnością, które współpracują z lokalnym samorządem od wielu lat. Głównym partnerem Gminy w organizacji imprez i wydarzeń sportowych związanych z Aleją jest Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Turystyki, są organizatorami tych wydarzeń.

To jedyna aleja w Polsce o takiej nazwie, łącząca sportowców pełnosprawnych z niepełnosprawnymi oraz podkreślająca ich zasługi dla polskiego sportu. Idea jej utworzenia ma na celu integrację pełnosprawnych i niepełnosprawnych olimpijczyków, podkreślenia równego udziału w sporcie obu tych grup, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na fakt, że sport osób z niepełnosprawnością może być tak samo atrakcyjny i dostarczać równie wielu emocji, co sport w wykonaniu osób pełnosprawnych. Dzień otwarcia Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków zapisał się w historii lokalnej społeczności, jako dzień w którym gmina podkreśliła, że jest gminą przyjazną, otwartą i tolerancyjną. Więcej na temat przybliżonych sylwetek osób związanych z ruchem olimpijskim można znaleźć w publikacji  „Olimpijczycy Łodzi i regionu. Paryż 1924- Rio 2016”, w której opisana została również jako Pierwsza w Polsce nasza Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków.