Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków – 17.09.2023 r.

W roku 2023 pamiątkowe tablice odsłonili Renata Mauer- Różańska – dwukrotna złota, oraz brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w strzelectwie oraz Janusz Rokicki – trzykrotny srebrny medalista Igrzysk Paraolimpijskich w pchnięciu kulą.

Renata Mauer- Różańska – Polska strzelczyni i działaczka samorządowa. Specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, multimedalistka olimpijska, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata. Pierwszy występ olimpijski zaliczyła podczas igrzysk w Barcelonie. W 1996 podczas igrzysk w Atlancie zdobyła złoty medal w konkurencji karabin pneumatyczny. Kilka dni później w tym samym roku Renata Mauer zdobyła brązowy medal w strzelaniu w trzech postawach również w Atlancie. Na igrzyska w 2000 w Sydney wywalczyła złoty medal w konkurencji strzelania w trzech postawach. Wystąpiła także na igrzyskach w 2004 w Atenach. Zdobywała także tytuły na innych międzynarodowych zawodach strzeleckich, m.in. 3 medale mistrzostw świata i 6 medali mistrzostw Europy. Wywalczyła 65 medali mistrzostw Polski (43 złote, 12 srebrnych i 10 brązowych). Zwyciężyła także w Pucharze Świata. Karierę oficjalnie zakończyła w 2014.

Janusz Rokicki – polski niepełnosprawny lekkoatleta, kulomiot, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, mistrz świata i Europy. Początkowo trenował pływanie, został mistrzem Polski na 100 m stylem klasycznym w swojej kategorii. Później trenował podnoszenie ciężarów, po czym zdecydował się na lekkoatletykę, specjalizując się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Trzykrotnie wywalczył wicemistrzostwo paraolimpijskie w pchnięciu kulą – w Atenach w 2004 r., Londynie w 2012 r. oraz w Rio de Janeiro w 2016 r. Zdobywał także medale mistrzostwa świata i Europy w tej konkurencji, a także medale mistrzostw Europy w rzucie dyskiem. W 2015 roku został po raz pierwszy mistrzem świata w pchnięciu kulą, a w 2016, 2018 i 2021r. zdobywał mistrzostwo Europy w tej konkurencji.