Aleja Olimpijczyków i Paraolimpijczyków – 15.04.2018 r.

15 kwietnia 2018r. miało miejsce czwarte uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Do wieruszowskiej Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków dołączyli, odsłaniając pamiątkowe tabliczki Mieczysław Nowicki oraz Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław. Honorowym Gościom w tym podniosłym momencie towarzyszyli organizatorzy przedsięwzięcia: Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego ,,Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie – Henryka Sokołowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie – Maciej Baciński, władze Gminy i Powiatu Wieruszowskiego, a także radni Rady Miejskiej w Wieruszowie i Rady Powiatu Wieruszowskiego. Partnerzy przedsięwzięcia: Miejsko–Gminna Biblioteka Publiczna im. W. S. Reymonta w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna Green Service w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, podopieczni: WTZ, ZAZ i innych jednostek zajmujących się aktywizacją osób z niepełnosprawnością oraz lokalne media.

Uroczystość w Rynku, miała bardzo podniosły charakter, sportowcy w szczególny sposób zostali zauważeni, za co dziękowali, nie kryjąc jednocześnie swojego wzruszenia, odsłaniając tablice ze swoimi nazwiskami oraz osiągnięciami.

Na Rynku znajduje się już 8 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski.

Mieczysław Nowicki – polski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Na początku kariery specjalizował się kolarstwie torowym. W tej dyscyplinie wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r., gdzie wraz z drużyną zajął czwarte miejsce w wyścigu na dochodzenie. Czterokrotnie startował w mistrzostwach świata, zajmując między innymi: czwarte miejsca w drużynowym wyścigu na dochodzenie na MŚ w San Sebastián (1973r.), piąte na MŚ w San Leicester (1970r.), miejsca 5-8 na MŚ w Varese (1971r.) oraz ósme na MŚ w Antwerpii (1969r.). Na mistrzostwach świata w Yvoir w 1975 roku wspólnie z Tadeuszem Mytnikiem, Ryszardem Szurkowskim i Stanisławem Szozdą zwyciężył w drużynowej jeździe na czas. Rok później drużyna w składzie: Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki, Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski zdobyła srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu. Nowicki dołożył do tego brąz w wyścigu indywidualnym. W 1977r. sięgnął w szosowym wyścigu drużynowym po brązowy medal na mistrzostwach świata w San Cristóbal.

Ponadto Mieczysław Nowicki:

– Trzykrotnie sięgał po tytuł szosowego wicemistrza Polski;

– Dwukrotnie zdobywał na szosie brązowy medal;

– Trzykrotnie startował w Wyścigu Pokoju.

30 sierpnia 1999r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław – mistrzynie paraolimpijskie w kolarstwie tandemowym. Startujące w tandemie Iwona Podkościelna i pilotka Aleksandra Tecław zdobyły złoty medal w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego  podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016r. Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław to mistrzynie świata w konkurencji wyścigu ze startu wspólnego z 2013r. i 2015 r. W 2015r. były też najlepsze na świecie w jeździe indywidualnej na czas.