Impreza integracyjna „Spotkanie Przyjaciół” – Uroczystość odsłonięcia tablic Olimpijczyków i Paraolimpijczyków

W dniu 16.09.2023 r. o godz. 11.00 na płycie wieruszowskiego rynku miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, których organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie oraz Stowarzyszenie integracyjne „Klub Otwartych Serc”. Do Alei Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, zawierającej już 18 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski, dołączyli kolejni wybitni sportowcy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością tj.:

Renata Mauer-Różańska– Polska strzelczyni i działaczka samorządowa, specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, medalistka mistrzostw świata,dwukrotna złota medalistka Igrzysk Olimpijskich w strzelectwie: Atlanta 1996 r. w konkurencji karabin pneumatyczny, w Sydney w 2000 r. w konkurencji strzelania z trzech postaw jak również brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w strzelectwie z trzech postaw Atlanta1996.

Janusz Rokicki – polski niepełnosprawny lekkoatleta, kulomiot, trzykrotny wicemistrz paraolimpijski, mistrz świata i Europy. Początkowo trenował pływanie, został mistrzem Polski na 100 m stylem klasycznym w swojej kategorii. Później trenował podnoszenie ciężarów, po czym zdecydował się na lekkoatletykę, specjalizując się w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Trzykrotnie wywalczył wicemistrzostwo paraolimpijskie w pchnięciu kulą – w Atenach w 2004 r., Londynie w 2012 r. oraz w Rio de Janeiro w 2016 r.

Uroczystość  rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów flagowych młodzieży reprezentujących kluby sportowe UMLKS Start Wieruszów, WKS Prosna Wieruszów, oraz młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej i z Zakładu Aktywności Zawodowej.  Honorowym Gościom podczas wydarzenia towarzyszyli organizatorzy przedsięwzięcia: Prezes Stowarzyszenia Integracyjnego „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie – Pani Henryka Sokołowska, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Turystyki w Wieruszowie – Pan Maciej Baciński oraz Burmistrz Wieruszowa Pan Rafał Przybył, który powitał wszystkich uczestniczących w uroczystości.  Następnie zaproszeni na uroczystość sportowcy: odsłonili  tablice, wmurowane w płytę Rynku i złożyli na swoich zdjęciach  pamiątkowe autografy. W uroczystości wzięły również udział: Kępińskie Kurkowe Bractwo Strzelecki oraz Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego – jednostka Strzelecka 2015 Syców im. Sycowskiego Batalionu Armii Krajowej „Giewont” z Sycowa,

Aleja sukcesywnie się powiększa. Od teraz na Rynku znajduje się już 20 tabliczek upamiętniających utytułowanych reprezentantów Polski.

Uczestnicy w barwnym i radosnym korowodzie z Rynku ulicami miasta udali się na stadion, gdzie odbył się integracyjny symboliczny bieg 400 m po bieżni – bez pomiaru czasu, ale za to z medalami, których honorowali goście na czele z posłami, samorządowcami, dyrektorami instytucji i przedstawicieli wielu organizacji. Następnie w parku odbywały się konkurencje sportowo- rekreacyjne, w których brali udział osoby z niepełnosprawnością m.in. w przeciąganiu liny, skok w miejscu, hula-hop, slalom, malowanie twarzy, przejazd meleksem, a także imprezie towarzyszyły stoiska wystawiennicze oraz koło fortuny z nagrodami.

Wszystkim osobom, które wzięły udział w uroczystości dziękujemy za zrozumienie idei oraz za wspólnie spędzony czas.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy samorządom, klubom, organizacjom, instytucjom, mediom lokalnym za patronat bez wsparcia których organizacja imprezy byłaby niemożliwa: Gmina Wieruszów, Starostwo Powiatowe w Wieruszowie, Radni Rady Miejskiej w Wieruszowie i Rady Powiatu Wieruszowskiego, Szkoły z terenu Gminy Wieruszów, Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna „Green Service” w Wieruszowie, Związek Strzelecki „ Strzelec” Józefa Piłsudskiego – jednostka Strzelecka 2015 Syców im. Sycowskiego Batalionu Armii Krajowej „Giewont” z Sycowa, Przedstawicieli ze Stowarzyszenia „ Kępińskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie”, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. W.S. Reymonta w Wieruszowie.