Piąta edycja Sztafety Pokoju

W dniu 03.09.2023r o godz. 9.30 odbyła się już piąta edycja Sztafety Pokoju, którego organizatorami byli Gmina Wieruszów, Gmina Bolesławiec, Gmina Byczyna, Gmina Łęka Opatowska, Gmina Doruchów, Spółdzielnia Socjalna Green Service oraz Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie. Sztafeta Pokoju odbyła się na terenie trzech województw: łódzkiego, wielkopolskiego oraz opolskiego i została podzielona na 5 etapów: Byczyna- Bolesławiec- Łęka Opatowska- Wieruszów-Torzeniec.

Miejscem rozpoczęcia rajdu był Cmentarz komunalny w Byczynie, natomiast zakończenie było zlokalizowane w Torzeńcu przy Pomniku ku czci mieszkańców zamordowanych podczas II Wojny Światowej.

Sztafeta Pokoju została zorganizowana w celu upamiętnienia 84 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej oraz uczczenia lokalnych miejsc pamięci, które są ważne nie tylko dla lokalnej społeczności ale także dla narodowej tożsamości. Wszystkie lokalne miejsca zostały uczczone minutą ciszy, złożono kwiaty i zapalono znicze. Ponadto została zaprezentowana historia związana z każdym miejscem pamięci.

W związku organizacją rajdu o charakterze sztafety, uczestnicy mogli się zmieniać po pokonaniu wybranego przez siebie dystansu.

Wszyscy uczestnicy rajdu zostali od organizatorów kamizelki odblaskowe oraz pamiątkowe medale. Ponadto dla wszystkich uczestników przygotowano posiłek regeneracyjny, po którym mogli przystąpić do ostatniego etapu rajdu.

Pragniemy, aby Sztafeta Pokoju na stałe została wpisana w program rocznicowych obchodów wybuchu II Wojny Światowej oraz chcemy, aby weszła do kalendarium wydarzeń sportowo-kulturalnych propagując jazdę na rowerze i aktywny styl życia.

W imieniu organizatorów i uczestników serdecznie dziękujemy obsłudze medyczno-technicznej Sztafety Pokoju, mediom lokalnym i regionalnym za patronat, samorządom, organizacjom oraz instytucjom, bez których organizacja byłaby niemożliwa.

Sztafeta Pokoju została dofinasowana w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów:  Mikrogranty Wieruszów 2023 ze środków Gminy  Wieruszów oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2023.

Relacje sztafety można zobaczyć m.in.

https://www.tugazeta.pl/1,rowerowa-sztafeta-pokoju-zaczeli-w-byczynie-skoncza-w-torzencu-zdjecia-film,54033.html

https://www.radiosud.pl/fakty/region-trwa-rowerowa-sztafeta-pokoju-26536

https://radio.opole.pl/100,740896,sztafeta-pokoju-ruszyla-w-droge-upamietniaja-ofi