Podsumowanie – III Ogólnopolski Integracyjny Bieg Uliczny Wieruszów 2018

W dniu 08.09.2018r. odbył się III Ogólnopolski Integracyjny Bieg Uliczny Wieruszów 2018 organizowany przez Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie, Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie oraz Gminę Wieruszów.

Przed biegiem, o godz. 15.00 miało miejsce piąte uroczyste odsłonięcie tablic poświęconych ku pamięci osiągnięć Olimpijczyków i Paraolimpijczyków. Tym razem pamiątkowe tablice odsłonili Mariusz Sobczak- srebrny medalista w skoku w dal Paraolimpiady z Londynu oraz Kajetan Broniewski- trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w wioślarstwie.

Mariusz Sobczak to polski lekkoatleta, wicemistrz paraolimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz mistrz Europy w skoku w dal. Karierę rozpoczął na mistrzostwach świata w Lille (2002), zdobywając srebrny medal. Kolejny sukces odniósł na mistrzostwach w Christchurch (2011), gdzie zajął 3. miejsce. W 2012 zdobył tytuł mistrza Europy w holenderskim Stadskanaal, a w Londynie – wicemistrzostwo paraolimpijskie.

Kajetan Broniewski to polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992). Jeden z czołowych zawodników w historii polskiego wioślarstwa, brązowy medalista Mistrzostw Świata (1991), zdobywca Pucharu Świata w San Diego (1991), olimpijczyk z Seulu (1988), Barcelony (1992) i Atlanty (1996).

III Ogólnopolski Integracyjny Bieg Uliczny rozegrany został na dwóch dystansach tj. na 10 km oraz na  2,5 km. Na linii startu biegu stanęło kilkuset biegaczy z różnych rejonów Polski i z zagranicy. W związku z integracyjnym charakterem imprezy uczestnicy pełnosprawni mieli do pokonania dystans 10 km ulicami naszego miasta: ul. 19 Stycznia, Jarosława Dąbrowskiego, Mikołaja Kopernika, Cmentarną, Janka Krasickiego, Warszawską, Fabryczną, Biskupa Stefana Bareły, Ludwika Waryńskiego,  Piskorską, natomiast osoby z niepełnosprawnością dystans 2,5 km. W Drużynowych mistrzostwach na dystansie 2,5 km wzięły udział 3 jednostki zajmujące się aktywizacją osób z niepełnosprawnością tj. Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, Zakład Aktywności Zawodowej w Wieruszowie oraz Dom Pomocy Społecznej w Chróścinie.

Za zajęcie miejsc w  kategoriach:  OPEN Kobiet i Mężczyzn, OPEN osób z niepełnosprawnością oraz OPEN na wózkach przewidziane były nagrody finansowe oraz puchary współfinansowane miedzy innymi ze środków prewencyjnych PZU „Pomoc to moc” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego: za zajęcie miejsc: I – III . Za zajęcie miejsc: IV – VI  nagrody rzeczowe. Puchar za zajęcie I  miejsca oraz nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc I – III w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn.

W Mistrzostwach Gminy Wieruszów kobiet i mężczyzn za zajęcie I miejsca zawodnicy otrzymali puchar oraz sofy Nockeby- Ikea o wartości 1500 zł, a za zajęcie miejsc II-III nagrody rzeczowe.

Dodatkowo Puchar otrzymali najstarsza zawodniczka i zawodnik, którzy wzięli udział w biegu głównym.

Uczestnicy Drużynowych mistrzostw z niepełnosprawnością otrzymali za zajęcie I miejsca sofę Nockeby- Ikea oraz nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc II-III.

W Drużynowych mistrzostwach w biegu głównym drużynowym zawodnicy otrzymali Puchar oraz nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc I-III.

Wyniki zawodów:

https://pulsarsport.pl/wynik/iii-ogolnopolski-integracyjny-bieg-uliczny/

Poprawne wyniki w kategorii Mieszkańcy Gminy Wieruszów poniżej.

Kategoria kobiet z Gminy Wieruszów:

I miejsce: Powolna Żaneta, II miejsce: Mońka Karolina, III miejsce: Dobroś Magdalena

Kategoria mężczyzn z Gminy Wieruszów:

I miejsce: Walacik Adam, II miejsce: Dobroś Tomasz, III miejsce: Płuska Przemysław

Dodatkowo rozegrany został Bieg Masowy ze startu wspólnego na dystansie 2,500 km organizowany z okazji obchodów 650-lecia miasta Wieruszowa. Każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal wykonany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wieruszowie, koszulkę techniczną sfinansowaną ze środków prewencyjnych PZU „Pomoc to moc” oraz wodę w limitowanej serii aluminiowych puszek Every Can Counts, którą dostarczyła dla uczestników Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL.

Gwiazdą biegu masowego była jedyna polska mistrzyni świata w maratonach, zwyciężczyni w prestiżowych maratonach w Londynie, Nowym Jorku i Nagoi oraz Bostonie- Pani- Wanda Panfil-González. Pani- Wanda Panfil-González przed biegiem przeprowadziła rozgrzewkę oraz poprowadziła cały bieg.

W imieniu organizatorów i uczestników serdecznie dziękujemy wolontariuszom i współpracownikom za okazane serce i życzliwość, bezinteresownie poświęcony czas przy organizacji i podczas trwania imprezy, w której udział wzięły osoby niepełnosprawne oraz biegacze z całej Polski. Okazana pomoc  uczestnikom  jak i organizatorom jest dla nas nieoceniona.

Serdecznie dziękujemy również mediom lokalnym i regionalnym za patronat, a przede wszystkim sponsorom, a także instytucjom, bez wsparcia których organizacja imprezy byłaby niemożliwa.

Organizatorami wydarzenia byli: Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki, Stowarzyszenie Integracyjne ,,Klub Otwartych Serc” w Wieruszowie oraz Gmina Wieruszów. Honorowym Patronatem imprezę objęli: Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Starosta Wieruszowski, Burmistrz Gminy Wieruszów. Patronat Medialny nad imprezą objęli: Ilustrowany Tygodnik Powiatowy, TVP 3 Łódź, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Łódź, Łącznik, Radio SUD. Partnerzy przedsięwzięcia: Miejsko -Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, Zakład Aktywności Zawodowej i Spółdzielnia Green Service dla których organizatorem jest Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc, a w przypadku Spółdzielni również Samorząd Gminy Wieruszów, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Przedsiębiorstwo Społeczne- organizatorami, których jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Odział Miejski Wieruszów, Fundacja RECAL, PZU Pomoc To Moc.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pobijemy kolejne rekordy !

Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do sprawnego przeprowadzenia powyższej imprezy.