III Półmaraton Aleją Dębów Czerwonych – relacja

W dniu 17.09.2023r odbył się III Półmaraton Aleją Dębów Czerwonych, którego sponsorem tytularnym była HK Grupa Meblowa, Fabryka Mebli Piaski oraz głównym sponsorem nagród w kategorii OPEN Kobiet i Mężczyzn. Głównymi organizatorami wydarzenia sportowego byli: Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie, Gmina Wieruszów, Gmina Łęka Opatowska oraz Spółdzielnia Socjalna Green Service. Tegoroczna edycja biegu była dedykowana ku pamięci Henryka Kaczorowskiego właściciela firmy HK Grupa Meblowa, Fabryka Mebli Piaski, który od samego początku wspierał tę inicjatywę.

Przed godz. 12.00 swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Elżbieta Kaczorowska wraz z córkami Panią Eweliną Świątek oraz Panią Pauliną Albert, które przybliżyły sylwetkę śp. Henryka Kaczorowskiego. Punktualnie o godz. 12.00 rozpoczął się bieg. Wraz z zawodnikami wystartowało setki gołębi pocztowych hodowców sekcji Wieruszów, które były symbolem pokoju i nawiązywały do rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, co szczególnie obecnie ma bardzo aktualny wymiar.

Zarówno start jak i meta półmaratonu były zlokalizowane przy Stadionie Sportowym w Wieruszowie. Trasa Półmaratonu posiada atest PZLA, a dystans 21,097 km prowadził przez malowniczą Aleję Dębów Czerwonych. Na tegoroczną edycję biegu było zapisanych prawie 400 zawodników, jednakże na linii startu pojawiło się 311 zawodników z różnych stron Polski oraz z zagranicy. W półmaratonie mogliśmy zobaczyć zawodników nie tylko z zrzeszonych klubach sportowych, ale także miłośników biegania którzy robią to dla własnej przyjemności i zdrowia. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową koszulkę techniczną. W pakietach startowych znalazły się m.in. skarpetki sponsorowane przez firmę Betard Sp. z o.o. wraz z Fabryką Mebli WERSAL Z.B.Ł Kaczorowscy Sp. komandytowa, ręczniki ufundowane przez Gminę Łęka Opatowska oraz kosmetyki ufundowane przez firmę Madonis sp. z o.o. Każdy zawodnik, który ukończył zawody otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Kępnie oraz Starostwo Powiatowe w Wieruszowie. Dla każdego uczestnika został zapewniony posiłek regeneracyjny przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Teklinowie. Posiłek regeneracyjny wzbogacili również: Chata Walichnowska Sp. z o.o. która przygotowała niebiański żurek, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Mark’s Sp. z o.o. obdarowując smacznymi kiełbasami oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe „KRYSTAN” Sp. c. sponsorując pyszny chleb. Ponadto nasze wydarzenie wpierała również Fundacja Recal Każda Puszka Cenna wspomagając zawodników napojami izotonicznymi.

Poziom sportowy wydarzenia był bardzo wysoki, a rekord trasy został pobity o prawie 4 minuty, mimo bardzo trudnych dla biegaczy warunków atmosferycznych.

Klasyfikacja OPEN MĘŻCZYZN przedstawia się następująco:

 1. Kiptum Maiyo Kimaiyo Hillary 1:07:50 – ustanawiając nowy rekord trasy
 2. Mrówka Mateusz 1:09:30
 3. Elarsi Abderrahim 1:13:07
 4. Owczarek Tomasz 1:13:53
 5. Kokot Daniel 1:15:11
 6. Dyduch Damian 1:15:32

Klasyfikacja OPEN KOBIET

 1. Cheboriot Kipkerio Phillia 1:17:09
 2. Jepikirui Bixott Gladys 1:26:27
 3. Szafarczyk Nicola 1:32:08
 4. Pawlik Krystyna 1:33:31
 5. Moras Daria 1:34:05
 6. Matkowska Elżbieta 1:39:34

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyły następujące drużyny:

1. STAJNIAK TEAM 5:08:31

2. BENEDEK TEAM 5:10:23

3. KS GEPARD KĘPNO 5:38:48

Sponsor tej kategorii firma Comforteo Węgłowski i Stryjakiewicz Sp. komandytowa z siedzibą w Opatowie ufundowała dla dwóch pierwszych drużyn 2 vouchery na tygodniowy pobyt dla 9 osób do Holiday Park & Resort.

W kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn za I -III miejsce przewidziano nagrody finansowe i puchary, którego sponsorami byli: Fabryka Mebli WERSAL Sp. Komandytowa, Catering Linda, Dąbek Meble w Opatowie, Betrad Sp. o.o., Ryszard Górecki Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Gortex”, Bratex Sp. z o.o., Usługi Transportowe Beata Szymańska, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STAGRA Grażyna Mieszała, Fabryka Mebli BENIX Kaczorowscy Sp. z o.o., AW Lider Andrzej Wolny, Meble Robert Sp. z o.o.

W tym roku w kategorii najstarsza zawodniczka/najstarszy zawodnik III Półmaratonu Aleją Dębów Czerwonych otrzymali wyjątkowe statuetki od sponsora tej kategorii Betard Sp. z o.o.

Z terenu Gminy Wieruszów najlepszym zawodnikiem okazał się Ciarkowski Krystian z czasem 1:36:02, kolejne drugie miejsce zajął Małys Paweł 1:39:37 a trzecie miejsce zajął Bartela Łukasz z czasem 1:44:13. Z kolei najlepszą zawodniczką z Gminy Wieruszów okazała się Błażejewska Dominika z czasem 1:56:57

Na trasie tegorocznej edycji półmaratonu dopingowały zawodników wspaniałe grupy kibica, które rywalizowały w konkursie na Najlepszą Strefę Kibica. Te wspaniałe, kolorowe grupy w różny sposób starały się dopingować biegaczy podczas trwania biegu. Byli Czarodzieje z Kużnicy, Siostra „Strzykawa” ze swoją ekipą z Pieczysk, wspaniali Mali Strażacy z OSP Wieruszów, był nawet ksiądz z biskupem z Jutrkowa, kolorowa grupa wolontariuszy SIKOS Wieruszów wraz z harcerzami, Papa Smerf i Gargamel ze swoimi wspaniałymi Smerfami z Opatowa oraz Spartanie z hardkorowymi gitarami z  Trzcinicy. Pomysły wspaniałe, a  biegacze po przekroczeniu linii mety mieli spory dylemat, na którą z tych grup oddać swój głos. Dzięki głosom zawodników na Najlepszą Strefę Kibica okazała się drużyna SPARTA ULTRA TEAM Smardze/Trzcinica. Sponsorem tej nagrody jest P.P.U.H. Konrad Płuska Przewozy-Osobowe oraz Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie i Gmina Łęka Opatowska.

Tak jak w poprzednim roku wśród wszystkich zawodników zostały rozlosowane dwie nagrody specjalne pod postacią 2 voucherów do Holiday Park & Resort – 7 dób hotelowych w apartamencie, gdzie fundatorem tej nagrody jest firma Comforteo Węgłowski i Stryjakiewicz Sp. komandytowa.

Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja Półmaratonu Aleją Dębów Czerwonych wywarła na wszystkich zawodnikach i kibicach pozytywne wrażenie. Liczymy, że w następnym roku wystartuje jeszcze więcej zawodników, których będą dopingować równie wspaniałe grupy kibiców. Dlatego też serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nas w organizacji tegorocznej edycji tego wspaniałego wydarzenia.

Wyniki: http://www.gosit-wieruszow.pl/wyniki-iii-polmaraton-aleja-debow-czerwonych-17-09-2023-r/

Sponsor tytularny: HK Grupa Meblowa, Fabryka Mebli Piaski;

Organizatorzy: Gmina Wieruszów, Gmina Łęka Opatowska, Gminny Ośrodek Sportu i Turystyki w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna Green Service;

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Kępnie, Samorząd Powiatowe w Wieruszowie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Samorząd Województwa Łódzkiego;

Patronat medialny, TVP 3 Łódź, Ilustrowany Tygodnik Powiatowy i powiatowy.pl, Radio SUD, Gazeta Łącznik i t portal tugazeta.pl, Radio Ziemi Wieluńskiej, MaratonyPolskie.pl, Radio Opole;

Sponsorzy: Comforteo Węgłowski i Stryjakiewicz Spółka Komandytowa z siedzibą w Opatowie, Betard sp. z o.o., P.P.U.H. Konrad Płuska Przewozy-Osobowe, Fabryka Mebli WERSAL Zbigniew Bożena Łukasz Kaczorowscy Sp. komandytowa, Chata Walichnowska Sp. z o.o., P.P.U.H. „ KRYSTAN” s.c. Ochota Krzysztof Ochota Wiesława, Madonis Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wielobranżowe STAGRA Grażyna Mieszała, Usługi Transportowe Beata Szymańska, Mark’s Sp. z o.o. Walichnowy, Fabryka Mebli BENIX Kaczorowscy Sp. z o. o., AW Lider Andrzej Wolny, Bratex Spółka z o.o., MEBLE-ROBERT Sp. z o.o., Ryszard Górecki Przedsiębiorstwo Produkcyjno- Handlowe „GORTEX”, POLY- SYSTEM Marcin Krawiec, Ryszard Fras FRSCHODY,P.H.U. „Linda” Ewelina Wójciak-Ścigała, Wifimax Sp. z o.o., PPHU „DĄBEK- MEBLE” EXPORT- IMPORT Małgorzata Dąbek, Fundacja Recal Każda Puszka cenna

Obsługa techniczna: Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Wieruszów tj. OSP Chobanin, OSP Cieszęcin, OSP Jutrków, OSP Kuźnica Skakawska, OSP Lubczyna, OSP Mirków, OSP Pieczyska, OSP Podzamcze, OSP Teklinów, OSP Wieruszów, OSP Wyszanów, Komendant Gminny Zarządu Oddziału Gminnego w Łęce Opatowskiej, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Gminy Łęka Opatowska: OSP Biadaszki, OSP Piaski OSP Trzebień, OSP  Siemianice, OSP  Opatów, Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie, Komenda Powiatowa Policji w Kępnie, Posterunek Policji w Opatowie, Firma Usługi Szkoleniowo Medyczne – Piotr Drezner, Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Odział Kępno sekcja Wieruszów, Powiatowy Zarząd Dróg w Kępnie, Powiatowy Zarząd Dróg w Wieruszowie, Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieruszowie, ”ZIELONA EKIPA” pracownicy z Urzędu Miejskiego w Wieruszowie, Spółdzielnia Socjalna „Green Service” w Wieruszowie, DJ Stachu Stanisław Napierała, Jakub Biela- konferansjer.